Efektywność energetyczna kluczowym tematem Targów Energii 2015 w Jachrance

Producenci, dystrybutorzy, odbiorcy końcowi spotkali się podczas XII Targów Energii, organizowanych przez Izbę Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii oraz Towarzystwo Obrotu Energią. Targi odbyły się w dniach 24-25 września 2015 roku w Jachrance, a dużą część dyskusji zdominował temat efektywności energetycznej.

Zmiany, które zaszły na rynku energii elektrycznej w Polsce w związku z uchwaleniem ustawy o OZE jak i duże zainteresowanie pracami nad ustawą o efektywności energetycznej sprawiły, że temat ten stał się jednym z kluczowych zagadnień poruszonych w trakcie tegorocznych Targów Energii w Jachrance. Problemy ze wsparciem energii uzyskanej z OZE to dziś największy problem polskiej energetyki, ale również prosumentów, którzy taką energię chcieliby produkować. Mikroinstalacje prosumenckie pozwoliłby na zwiększenie efektywności energetycznej, która jest bardzo kluczowa w dobie zwiększającej się konsumpcji i zapotrzebowania na energię. Według danych pochodzących z raportu „Inteligentna Energia” przygotowanego przez Frost & Sullivan przy współpracy z Schneider Electric wynika, iż światowy popyt na energię w latach 2000–2030 zwiększy się o 200%. To z kolei oznacza, że gospodarka, a w szczególności przemysł potrzebuje inwestycji w efektywność energetyczną.

W trakcie tegorocznych targów Katarzyna Zaparty Makówka, Menadżer ds. Kluczowych Klientów, Schneider Electric podkreśliła, że efektywność energetyczna powinna być wpisana w strategię każdego przedsiębiorstwa, jako kluczowy element polityki firmy, niezależnie od obowiązków wynikających z ustawodawstwa. Projekt Ustawy o efektywności energetycznej wciąż wzbudza liczne wątpliwości i pytania, jednak najważniejsze jest racjonalne podejście do wykorzystania i zużycia energii. Efektywność energetyczna jest szansą na uzyskanie wymiernych korzyści, a audyt energetyczny wynikający z ustawy, będący rzetelną analizą wykorzystania energii w przedsiębiorstwie, powinien być podstawą do wdrożenia systemu zarządzania energią ISO 50001, zaawansowanych systemów monitorowania mediów czy realizacji kompleksowych projektów modernizacyjnych w oparciu o nowe i efektywne rozwiązania techniczne.

Z kolei Michał Ajchel, Wiceprezes Rynku Energii Schneider Electric w specjalnym panelu dyskusyjnym poświęconym działalności prosumenckiej zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia efektywności energetycznej w miastach i zaprezentował realizowany w dwóch francuskich miastach Grenoble oraz Lyon, projekt GreenLys.

GreenLys to innowacyjny projekt rozwoju inteligentnych sieci, który w 2009 roku wybrany został do programu inwestycyjnego prowadzonego przez francuskie Ministerstwo Środowiska i francuską Agencję Zarządzania Energią. GreenLys jako pilotażowy projekt ma za zadanie przetestować i zademonstrować działanie inteligentnej sieci, jako całości, przy udziale wszystkich podmiotów zaangażowanych w system energetyczny od producenta energii po końcowego odbiorcę (mieszkańców, użytkowników elektrycznych aut itp.). Głównym celem tego projektu jest rozpowszechnienie innowacyjnych rozwiązań smart grid i pokazanie ich wpływu na funkcjonowanie miasta.

Tegoroczne targi stały się również dobrą okazją do zaprezentowania nowości w zakresie technologii energetycznych oraz zarządzania energią. Jedną z nich była przedstawiona na targach metodologia przeprowadzenia audytu energetycznego oraz realizacji zaleceń poaudytowych.

 

Organizowane corocznie Targi Energii cieszące się dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników rynku energii elektrycznej, w tym odbiorców końcowych, stanowią platformę dyskusji, wymiany poglądów oraz ofert w zakresie rynku energii w Polsce. Targi składają się zarówno z części seminaryjnej, jak i tzw. handlowego parkietu targowego, na którym można zapoznać się bezpośrednio z ofertami sprzedawców energii elektrycznej oraz dostawców usług energetycznych dla energetyki zawodowej, przemysłowej, odbiorców energii oraz prosumentów.